Nasıl Görüyoruz

Aşağıda inceleyeceğiniz görme durumlarına göre, gözünüzün ne şekilde gördüğüne karar verebilirsiniz ve hekiminize cisimleri ne şekilde gördüğünüzü doğru şekilde tanımlayabilirsiniz.

NORMAL GÖZ

Sağlıklı bir gözde cisimlerden yansıyan ışınlar gözün görme merkezinde odaklanır ve kişi gözlük ya da kontakt lens ihtiyacı olmadan net bir görüş elde eder.

ASTİGMATLI GÖZ

Işınlar İki Farklı Noktada Odaklanır
Gözün kornea dokusundaki şekil bozukluğundan dolayı cisimlerden yansıyan ışınlargörme merkezinde değil iki farklı noktada odaklanıyorsa astigmat kusuru oluşur. Kişi hem yakın hem uzak mesafede net göremez. Gözlük-Kontaktlens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasik; yöntemiyle astigmat tamamen tedavi edilebilir.

GLOKOMLU GÖZ

Hasarlı Optik Sinir
Göz içi sıvısındaki basıncın artmasıyla birlikte optik sinirde hasar meydana gelir. Bu hasar görme alanındaki daralmayla kendini belli eder. Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesinde erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan damla, yağ lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.

KATARAKTLI GÖZ

Opaklaşan Mercek

Katarakt gözün içinde bulunan doğal lensin saydamlığını kaybederek opaklaşmasıyla oluşur. Kişi net göremez ve renklerde soluklaşma olur. Kataraktın oluşumunda çeşitli etkenler rol oynar ancak en sık rastlananı genellikle 60 yaş üzerinde yaşa bağlı oluşmasıdır. Fako (dikişsiz katarakt ameliyatı) yöntemiyle tedavisi başarıyla yapılmaktadır.

MİYOP GÖZ

Işınlar Retinanın Önünde Odaklanıyor
Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa gözde miyopi vardır ve kişi uzağı yakına göre daha bulanık görür. Gözlük-Kontaktlens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasik; yöntemiyle miyopi tamamen tedavi edilebilir.

HİPERMETROP GÖZ

Işınlar Retinanın Arkasında Odaklanıyor
Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha arkada odaklanıyorsa gözde hipermetropi vardır ve kişi yakını uzağa göre daha bulanık görür. Gözlük-Kontaktlens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasik; yöntemiyle hipermetropi tamamen tedavi edilebilir.

MAKULA DEJENERASYONLU GÖZ

Görme Merkezinin Yapısı Bozuluyor
Retina üzerinde bulunan ve makula denilen görme merkezinin yapısının yaşla bağlı olarak bozulmasıyla oluşan bu hastalıkta kişi merkezi görme duyusunu kaybeder. Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda 2000 yılında FDA tarafından onaylanan Fotodinamik Lazer yöntemiyle makula dejenerasyonunun bazı tiplerinin tedavisi başarıyla yapılmaktadır.

UÇUŞAN SİNEKLER

Gözünüzün hareketleriyle birlikte haraket eden bir takım gölgeler görüyorsanız bu çoğu zaman göz içi sıvısının bazı yerlerde yoğunlaşmasından dolayı olup zararsız olabileceği gibi nadiren retina dekolmanın ilk belirtisi de olabilir.

RETİNA DEKOLMANI

Ayrılmış Retina
Görmemizi sağlayan retina dokusunun çekilerek yerinden ayrılmasıyla kişinin görmesi aniden siyah bir perdeyle kapatılmışcasına azalır. Böyle bir durumda görmenin tamamen kaybedilmemesi açısından acil cerrahi müdehale son derece önemlidir.

RETİNA YIRTILMASI

Yırtık Retina
Retina dokusunda ufak bir delinme ya da yırtılma meydana geldiğinde kişi nesneleri çarpık görmeye başlar ve ışık çakmaları oluşur. Başlangıç safhasında fark edilen bu durum öncelikle basit bir Argon Lazer tedavisiyle emniyet altına alınır gerekli görülürse cerrahiye de başvurulabilir.