İ-Lasik Nedir?

İ-Lasik Nedir?

Lasik Operasyonu iki temel aşamadan oluşur:

Korneal flep oluşturma
Korneanın tetkik sonuçlarına göre yeniden şekillendirilmesi.
Geleneksel olarak LASIK Operasyonu’nda korneal flep mikrokeratom adı verilen bir bıçak yardımıyla oluşturulur. Literatürde; LASIK risklerinin ve komplikasyonlarının büyük bir kısmının flep oluşturma sırasında gerçekleştiği tanımlanmıştır. Cerrahi teknikler ve cerrahi ekipmanlar sonuçların tatmininin yükseltilmesi ve komplikasyonların azaltılması için modifiye edilip, güncellenmiştir, ancak hiçbir yenilik Intralase Femtosecond Laser kadar LASIK’ te çığır açmamıştır.

Intralase; önceden programlanan derinlikte ve pozisyonda korneal flep oluşturmak için kızılötesi laser ve Intralasik yazılımını kullanmaktadır. Hastanın korneasında önceden hesaplanan derinlikte ince bir flep su baloncukları ve karbondioksit yardımıyla oluşturulur. Bu baloncuklar kornea yatağı ile flep arasında pürüzsüz bir yüzey oluşturulmasını sağlar. Laser enerjisi ne korneanın yapısını bozar ne de etkiler. Oluşturulan ince flepten dolayı bir zarar ya da değişiklik de söz konusu değildir. 3 mikronluk laser spotu iğne ucu kadar ince hassasiyetle operasyonun uygulanmasına imkan vermektedir. Intralase paterni laser enejisini önce esas noktadan, daha sonra da kornea üzerinde ileri geri giderek zig zaglar çizerek uygular. Son olarak laserle korneadan bir kesi esas nokta sabit bırakılarak oluşturulur. Tüm bu süreç her göz için yaklaşık olarak 1 dakika sürmektedir.

Neden Intralase?

Intralase ile ince flep kaldırabilmemiz dolayısı ile yüksek kırma kusurlu hastalarımıza excimer laser uygulayabilmekteyiz.
Intralase LASİK uygulamasını tamamen baştan sona laser yöntemi haline getirir. Kontrol tamamen bilgisayar ile ve yüksek hassasiyettedir.
Intralase ayrıca yerine tekrar geri yatırıldığında daha iyi oturan bir flep oluşturur.
Intralase kullanılarak flep oluşturma ağrısız ve kornea üzerine çok daha az basınç oluşturulduğu için çok daha rahattır.
Intralase tekniğinde herhangi bir bıçak kullanılmaz, göze bıçak temas etmez. Flep su buharı ve karbondioksit yardımıyla oluşturulur.
IntraLASIK Yönteminin Aşamaları

1. Basamak : Gözün en ön kısmında yer alan ve kornea adı verdiğimiz saydam saat camı şeklinde olan ve adeta kuvvetli bir mercek görevi gören yaklaşık 550 mikron kalınlığındaki ince dokudan, oldukça dikkatli bir kesim yaparak ince bir tabaka ( korneal flep ) kaldırılır.

2. Basamak :
Kaldırılmış olan korneal flep korunarak altta geri kalan kornea yüzeyine bilgisayar kontrollü excimer laser uygulanır.

IntraLASIK ile LASIK Arasındaki Farklar Nelerdir?

Korneal flep oluşturma aşamasında Intralasik’te Intralase isimli laser kullanırken, LASIK’te flep mikrokeratom denilen bıçak yardımı ile kaldırılır. Intralasik tekniğinde laser ile flep oluşturulmasının yukarıda sayılan avantajları ve kolaylığı hekim ve hasta açısından diğer yönteme göre üstünlük sağlar.

Previous Alerjik Konjonktivit
Next Göz Lazer Aşamaları

About author

You might also like

Excimer Laser 1Comments

Göz Lazer Aşamaları

Tüm refraksiyon cerrahisi metodlarında amaç görüntünün retina üzerine odaklanmasını sağlamaktır. Excimer Laser operasyonunda bu sonuca ulaşmka için, gözün ön kısmında bulunan kornea adı verilen saydam tabakanın şekli bu na bağlı

Excimer Laser 0 Comments

Excimer Lazer Nedir?

Refraktif göz cerrahisi gözlük veya lens ihtiyacını en aza indirmek veya yok etmek için gözün kırma kusurlarını (refraktif kusurlar) düzeltmeye yönelik yapılan göz cerrahisidir. Refraktif cerrahi teknikleri son 20 yılda

Excimer Laser 0 Comments

İntralase Astronotların Tercihi

İlasik te denen intralase yöntemi abd de astronotların gözündeki denemeleri ile ünlü oldu, bıçalsız tamamen laser ile gözlükten kurtulma yöntemidir.

1 Comment

  1. Kemalettin Doğru
    Aralık 12, 21:06 Reply
    Bıçaksız olması iyi gerçekten hiç acı yok, iyleşmesi de gayet kolay oluyor...

Leave a Reply