Gözünüz Kuruysa Daha Fazla Kırpın

Gözünüz Kuruysa Daha Fazla Kırpın

Kuru göz hastalığının oluşmasında göz kırpma refleksi, gözyaşı miktarı ve kalitesi, kornea yüzeyinin düzgünlüğü ve göz kapaklarının fonksiyonları büyük önem taşıyor

Görme kalitesini önemli ölçüde düşüren kuru göz sorununu oluşturan nedenlerin altını çizen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, göz kırpma refleksinin azalması, kapak ve kirpiklere ilişkin sorunlar ile gözyaşındaki azalma nedeniyle göz sağlığının bozulduğunu söyledi.

Normalde bir kişinin dakikada 12-15 kez göz kırparken, gözyaşı film tabakasının homojenliğini bozmadan 15-45 saniye kornea yüzeyinde kalabildiğine dikkati çeken hekimler “Çok dikkatli bir noktaya odaklanmak, kitap okumak, bilgisayar başında uzun süreler geçirmek göz kırpma sayısını azaltabiliyor. Normalde saatte 900 defa göz kırparken, bu sayı 100’e inebiliyor. Klima ve sigara dumanı gibi faktörler de gözyaşı kırılma zamanını azaltıyor. Ayrıca A vitamini eksikliklerinde de kuru göz ortaya çıkabiliyor” dedi.

Uzmanlar, kuru göz hastalığının başlıca belirtileri arasında kızarıklık, acıma, yanma ve batma, bulanık görme, yapışma, takılma hissi, aşırı sulanma geldiğini belirterek, göz kuruluğunun körlüğe kadar gidebilecek bir sorun olduğuna dikkati çekiyor. Gözyaşının fonksiyonları ortadan kalkınca, gözlerin enfeksiyona yatkın hale geldiğini aktaranuzmanlar “Oksijen sağlıklı bir şekilde taşınamıyor. Kornea damarsız bir yapı olduğundan oksijenle besleniyor, bu beslenme bozulunca korneada damarlanmalar, çatlaklar meydana geliyor. Bunlar enfeksiyon için bir odak oluşturuyor. Gerçekten kalıcı görme kaybına neden olacak yapısal değişiklikler oluşabiliyor. Bu nedenle gözyaşını mümkün olduğu kadar korumak ve gözü ıslak tutmak önem taşıyor” açıklamasını yapıyor.

SİGARA VE KLİMA GÖZ KURULUĞUNU ARTIRIYOR

Kuru göz hastalığının tedavisin birçok yöntem kullanıldığına dikkati çeken uzmanlar, ilaçlar yardımıyla gözyaşı üretiminin artırıldığını belirtiyorlar.

Düşük su içerikli lensler ve/veya gözlük uygulamaları ile gözyaşının buharlaşmasının azaltılmaya çalışıldığını söyleyen uzmanlar, tedavide kullanılan diğer yöntemleri “Bunlar damla ve jel şeklinde olabileceği gibi, pomat şeklinde de olabiliyor. A ve B12 vitamini eksikliği varsa vitamin desteği yapılıyor. PH oranının belli seviyede tutulması gerekiyor. Kapak dışa dönmüşse ve kapak felci varsa kapak cerrahisi yapılabiliyor. Kişinin çevresel faktörleri dengeleyerek daha sağlıklı bir ortam yaratması gerekiyor. Sigarasız ortam, klima kullanmamak, bilgisayarda daha az zaman geçirmek ve evin nem dengesini ayarlamak önemli” diye özetliyorlar.

Previous İntralase Astronotların Tercihi
Next Keratoplasti (Kornea Nakli)

About author

Editor review

Bu Makaleyi Beğendiniz mi? Çok Beğendim
8/5

8

Excellent
8
Summary

Kuru göz hastalığının tedavisin birçok yöntem kullanıldığına dikkati çeken uzmanlar, ilaçlar yardımıyla gözyaşı üretiminin artırıldığını belirtiyorlar. Doç.Dr. Faik Oruçoğlu

You might also like

Göz Sağlığı 0 Comments

Keratoplasti (Kornea Nakli)

Kornea Nakli Ne Demektir ? ( Keratoplasti ) Kornea nakli, şeffaflığını yitirmiş ya da şekli bozulmuş kornea dokusunun çıkarılarak yerine ölüden alınan sağlıklı kornea dokusunun yerleştirilmesi ameliyatıdır. Göz nakli halk

Karın Gözlere Zararları!

En hassas vücut yapılarından olan gözlerimizi kardan korumak için yapmamız gerekenler, hepimizin bilmesi gereken kurallardan biridir. Kış mevsimini en yoğun hissettiğimiz şu günlerde ülkenin dört bir yanını beyaz örtü kaplamış

Göz Seğirmesi

Göz Seğirmesinin Nedenleri Nelerdir? Göz seğirmesi göz kaslarının istemsiz kasılması (spazmı) sonucu olur. Göz seğirmesinin en sık sebepleri yorgunluk, stres, kafeinli içeceklerin sık tüketilmesi ve bazen de göz kapaklarındaki iltihaplanmalardır.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply