Göz Lazer Aşamaları

Göz Lazer Aşamaları

Tüm refraksiyon cerrahisi metodlarında amaç görüntünün retina üzerine odaklanmasını sağlamaktır.

Excimer Laser operasyonunda bu sonuca ulaşmka için, gözün ön kısmında bulunan kornea adı verilen saydam tabakanın şekli bu na bağlı olarak numarası değiştirilir. Bu şekil değiştirme işlemi excimer laser ışınının ultra hassas şekillendirici yeteneği sayesinde olabilmektedir.
Bu ışın türü uygulandığı alanda ısı üretmeksizin dokuları buharlaştırabilmektedir. Bu özelliği sayesinde yaklaşık 20 yıldır göz cerrahisinde güvenle kullanılmaktadır.

Miyop gözlerde korneanın eğriliği azaltılarak numaralar yok edilirken, hipermetroplar için ise, bunun tam tersi bir durum söz konusudur.
Astigmatlarda ise yamuk olan kornea düzgün hale getirilir. Laser operasyonu öncesi uyuşturucu bir kaç damla hastanın acı duymaması için yeterlidir.

Excimer Lazer Aşamaları:

 • Operasyon, hastanın laser odasına girmesi ve laser masasına uzanması ile başlamış olur. Laser sistemi çok gelişmiş bilgisayar sistemleri ve operasyon mikroskobunun birleişminden oluşmuştur.
 • Cerrah hastanın gözünün tam olarak laserin altına gelecek şekilde hasta yatağını ayarlar. Hastanın operasyon esnasında gözünü kapatmasını engellemek amacıyla özel bir araç göze takılır.
 • Hastanın tam tepesinde çevrede stadyum ışıklarına benzeyen 4 grup ışık bulunur.Bunların ortasında yanıp sönen yeşil ışık bulunur. Operasyon süresince bu yeşil ışığa bakmanız istenir.
 • Cihazın sahip olduğu hızlı eye-traker özelliği sayesinde operasyon esnasında gözünüzü oynatsanız dahi cihaz doğru yere doğru uygulamayı yapar ancak tedavi süresi uzayabilir.
 • Doktor gözün önüne vakumlu bir cihaz koyduğunda uygulama başlar. Bu esnada hastanın görmesi bir kaç saniye engellenecektir. Bu vakum cihazı korneada 160 mikron kalınlığında çok düzgün ince bir koruyucu kapak kaldıran mikrotomun çalışması için bir yatak oluşturulur. Bu esnada çok küçük bir sıkışma hissi hissedilebilir.
 • Vakum cihazı ile göz sabitlendikten sonra mikrotom adı verilen çok hassas bir cihaz, bu parçanın üstüne oturtulur. Kapağın oluşuımu bu aşamada gerçekleşir. Bu kapak sayesinde laserin daha güvenli olan derin dokulara yapılması sağlanır.
 • aser hastanın gözü önünde odaklandıktan sonra hastanın tam tepesinde bulunan yanıp sönen yeşil uşuğa bakması gerekir. Doktor bir pedala basarak laserin hastanın gözüne odaklanmasını sağlar. Çok gelişmiş bilgisayar sistemleri tarafından çalıştırılan laser ışınları sayesinde yüzlerce şut atarak hatanın net görebileceği şekilde korneayı yeniden şekillendirir. Laser işleminin bu kısmı saniyeler içinde sona erer.
 • Excimer laser ile kırılma kusurunun düzeltilmesi sonrasında cerrah kapağı terar normal pozisyonuna gelecek şekilde geri kapatır. Kapanan kapağın altı, özel bir solüsyonla yıkandıktan sonra tıbbi sponç ile yüzey düzeltilir ve hava kabarcıkları yok edilir.
 • Damlalar damlatıldıktan sonra operasyon bitmiş olur. İki göze operasyon planlanmış ise, aynı seansta diğer gözede operasyon uygulanabilir.
Previous İ-Lasik Nedir?
Next Katarakta Fako Yöntemi

About author

You might also like

Excimer Laser 0 Comments

Excimer Lazer Nedir?

Refraktif göz cerrahisi gözlük veya lens ihtiyacını en aza indirmek veya yok etmek için gözün kırma kusurlarını (refraktif kusurlar) düzeltmeye yönelik yapılan göz cerrahisidir. Refraktif cerrahi teknikleri son 20 yılda

Excimer Laser 0 Comments

İntralase Astronotların Tercihi

İlasik te denen intralase yöntemi abd de astronotların gözündeki denemeleri ile ünlü oldu, bıçalsız tamamen laser ile gözlükten kurtulma yöntemidir.

Excimer Laser 1Comments

İ-Lasik Nedir?

Lasik Operasyonu iki temel aşamadan oluşur: Korneal flep oluşturma Korneanın tetkik sonuçlarına göre yeniden şekillendirilmesi. Geleneksel olarak LASIK Operasyonu’nda korneal flep mikrokeratom adı verilen bir bıçak yardımıyla oluşturulur. Literatürde; LASIK

1 Comment

 1. admin
  Temmuz 03, 21:58 Reply
  çok güzel bir yazı tebrikler...

Leave a Reply