Excimer Lazer Nedir?

Excimer Lazer Nedir?

Refraktif göz cerrahisi gözlük veya lens ihtiyacını en aza indirmek veya yok etmek için gözün kırma kusurlarını (refraktif kusurlar) düzeltmeye yönelik yapılan göz cerrahisidir. Refraktif cerrahi teknikleri son 20 yılda miyop, hipermetrop ve astigmatizma gibi kırma kusurların düzeltilmesinde dünyada yagın şekilde uygulanmaktadır.
LASİK
Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma’nın düzeltilmesinde dünyada yaygın kullanılan yöntem olan LASIK, Laser Assisted in-Situ Keratomileusis kelimelerinin baş harfleriyle elde edilmiş bir kısaltmadır. LASIK tekniğinde, gözün en ön saydam tabakası olan korneadan mikrokeratom adı verilen bir aletle veya femtosecond lazerle ince bir tabaka (flap) kaldırılmakta ve bu tabakanın altına göz kusurunu giderecek miktarda ve şekilde excimer lazer uygulanmaktadır.

LASİK TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?
Gözlük ve lenslerinden kurtulmak isteyen, gözü bu tedavi için uygun olan herkese uygulanabilir…
18 yaşın üstünde olan,
Son 1 yılda gözlük numarası değişmeyen,
12 numaraya kadar miyoplara,
6 numaraya kadar astigmatlara,
6 numaraya kadar hipermetroplara bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

KİMLER LAZER TEDAVİSİ OLAMAZ?excimer-lazer-cihazi
Romatizma hastalığı olanlar,
Diyabeti olanlar,
Hamileler,
Bebek emziren kadınlar,
Keratokonus hastaları,
Göz tansiyonu ve katarakt gibi hastalıklara sahip olan kişilere lazer tedavisi uygulanmamaktadır.

LASIK Muayenesi (Konsültasyon)

Excimer lazer için gözlerinizin uygun olup olmamasını doktorunuz tayin edecektir. Bu ise tam göz muayenesi ve yapılacak tetkiklerin sonucuna göre belirlenmektedir. İlk muayene gözünüze en uygun, en güvenli tedavi yönteminin planlanması için bir dizi ayrıntılı tetkiki içerir ve en az ameliyatın kendisi kadar önemli bir hazırlık aşamasıdır.

Pentecam

Gözün 3 boyutlu 25.000 noktasını değerlendirebilme
2 sn’den daha kısa süre içinde 50 farklı görüntü alabilme
Korneaya temas etmeksizin kornea kalınlık ölçümü (pakimetri)
Korneanın ayrıntılı ön ve arka yüzey haritası (kornea topografi)
Katarakt analizi gibi çok değerli bilgileri bir tek ölçüm cihazı ile alınabilmektedir.
WaveScan Wavefront Analayzer

Wave Scan teknolojisi ilk olarak yüksek çözünürlüklü ultra-modern teleskoplarda kullanılmıştır.

Bu ölçüm ile gözdeki kırma kusurları şimdiye kadar hiçbir yöntem ile tespit edilememiş hassasiyetle ölçülebilmektedir. Wavescan kökenli bu dijital teknoloji standart metodlara göre en az 25 kat daha doğrulukla ölçüm yapabilmektedir.

3 boyutlu Kornea Analizi ve Kornea topografisiexcimer-lazer-3
Görme ve refraksiyon muayenesi
Göz bebeği büyütülerek ve büyütülmeden göz numaraları ölçümü
Biomikroskopik ve Fundoskopik muayeneler (Göz ve retina ve optik siniri içeren göz dibi muayenesi)
Kuruluk testleri (Göz yaşı değerlendirmesi)
Göz tansiyonu ölçümü
Kornea kalınlığı ölçümü (Pakimetri)
Wavefront ölçümler
Bu ayrıntılı değerlendirme ne kadar sağlıklı, gelişmiş ve üst teknoloji kullanılarak yapılırsa, sonuçları da o kadar güvenli olacaktır . Operasyon öncesi ayrıntılı analiz yapılması, operasyon sonrasında daha net ve kaliteli görmeyi sağlayacaktır. Lazer cerrahisi uygulanan tüm hastalarımıza bu ölçümler standart olarak yapılmaktadır.

LASIK ameliyat günü

Lazer operasyonu

Kontakt lens kullanıcılarının ameliyattan en az 1 hafta öncesinden lens kullanımlarına ara vermeleri gerekmektedir. Ameliyat öncesi göz kapaklarına makyaj ve losyon sürmeyiniz. Ameliyat günü üzerinize parfüm sürmeyiniz. Lazer cihazları hassas aletler olduğu için lazer akımları kokulardan etkilenebilmektedir. Tedavi günü aç olmanıza gerek yok. Sizi rahatsız etmeyecek şekilde tok olabilirsiniz. Ameliyat uyuşturucu damlalarla gerçekleştirilmektedir.

LASIK tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır.

1. Basamak :
İlk aşama flap olarak ifade edilen korneada kapak oluşumudur. Gözün en ön kısmında yer alan ve kornea adı verdiğimiz saydam saat camı şeklindeki bu tabakadan oldukça dikkatli bir kesim yaparak ince bir tabaka ( korneal flep ) kaldırılır.

2. Basamak :
Kaldırılmış olan korneal flep korunarak altta geri kalan kornea yüzeyine bilgisayar kontrollü excimer laser uygulanır.

OPERASYON SONRASINDA
Operasyonun ardından hemen evinize dönebilirsiniz.
Operasyon sonrası birkaç saati dinlenerek geçirmenizde fayda vardır.
Size verilecek olan koruyucu gözlükleri kullanmanızda yarar sağlayacaktır.
Yanlışlıkla göze temasınıza engel olacaktır.
Ertesi gün hayatınıza kaldığı yerden devam edebilirsiniz, koruyucu güneş gözlüğü kullanmak ilk günler önerilmektedir.
Gözünüzü ovalamanız, bastırmanız ve kaşımanız sakıncalıdır.
Reçete edilmiş olan damlaları önerilen şekilde kullanmanız gerekecektir.
Operasyonun ertesi günü günlük aktivitelerinize geri dönebilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
LAZER TEDAVİ YÖNTEMLERİexcimer-lazer-2

Lasik :
Vilgisayar kontrollü Excimer Laser cihazlarının korneanın şeklini değiştirerek görme kusurlarının (Miyop, hipermetrop, astigmat) giderilmesi işlemine kısaca Laser ile görme düzeltilmesi diyebiliriz.

Epilasik:
Yöntem LASEK’le benzerdir. Burada epitel künt bıçaklı bir mikrokeratom ile kaldırılır. Laser uygulaması sonrası tekrar yerine yapıştırılır.

PRK:
PRK’ nın açılımı Photorefraktif Keratektomidir. PRK da LASIK gibi kırma kusurunu düzeltici bir tedavi yöntemidir. Halen en yaygın şekilde kullanılan Lasik tekniğinden farklı olarak PRK yönteminde LASİK’in bir modelidir diyebiliriz. PRK özellikle kornea kalınlığı LASİK yöntemi için uygun olmayan gözler için uygulanır. LASIK gibi kırma kusurlarının Lasik tekniğinden farklı olarak PRK yönteminde flep oluşturulmaz ve excimer lazer direk olarak kornea üzerini saran zar tabakası (epitel) kaldırıldıktan sonra kornea yatağına uygulanır.Özellikle korneanın LASIK uygulamasına izin vermeyecek incelikte olması, kornea topografisinde düzensizliklerin olması veya bazı mesleki durumlarda PRK tercih edilmektedir. Kırma kusurlarının düzeltilmesinde PRK başarılı sonuçlar vermektedir. LASIK tekniğine göre operasyon süreci daha kısa ve basit olmasına karşın iyileşme süreci daha uzundur.

WAVEFRONT TEDAVİSİ (ADVANCED CUSTOM VUE):

Standart laser tedavisinde yalnızca hastanın gözlük derecesi esas alınarak bir laser düzeltmesi yapılır. Wavefront tedavisinde ise wavefront cihazı, kornea tabakası, göz merceği ve sinir tabakasında oluşan ışık saçılmalarını ayrıntılı bir şekilde ölçer ve bu ölçüme göre bir tedavi şeması düzenler. Wavefront cihazında hesaplanan tedavi şeması laser cihazına aktarılır ve böylece kişiye özel laser tedavisi yapılmış olur. Wavefront sistemi ile lazer tedavisi uygulanmış olan hastalarda tedavi sonrasında standart laser tedavisine göre daha kaliteli görüş elde edilebildiği gibi gece görüş problemleri de daha az ortaya çıkmaktadır.

Previous Gözümüze Dost Gıdalar
Next Göz Tümörleri

About author

You might also like

Excimer Laser 1Comments

İ-Lasik Nedir?

Lasik Operasyonu iki temel aşamadan oluşur: Korneal flep oluşturma Korneanın tetkik sonuçlarına göre yeniden şekillendirilmesi. Geleneksel olarak LASIK Operasyonu’nda korneal flep mikrokeratom adı verilen bir bıçak yardımıyla oluşturulur. Literatürde; LASIK

Excimer Laser 1Comments

Göz Lazer Aşamaları

Tüm refraksiyon cerrahisi metodlarında amaç görüntünün retina üzerine odaklanmasını sağlamaktır. Excimer Laser operasyonunda bu sonuca ulaşmka için, gözün ön kısmında bulunan kornea adı verilen saydam tabakanın şekli bu na bağlı

Excimer Laser 0 Comments

İntralase Astronotların Tercihi

İlasik te denen intralase yöntemi abd de astronotların gözündeki denemeleri ile ünlü oldu, bıçalsız tamamen laser ile gözlükten kurtulma yöntemidir.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply