Alerjik Konjonktivit

Alerjik Konjonktivit

“Alerjik konjonktivit” de denen bu hastalık, allerjen yani vücutta savunma sistemini harekete geçiren bir uyarana karşı, çoğu zaman polenler, makyaj malzemesi gibi kimyasal maddeler veya sebebi bilinmeyen bir nedenle gözümüzün verdiği yanıttır.

Kızarıklık, kaşıntı, batma ve sulanma gibi belirtiler verebilir. Tekrarlayabilir bir hastalıktır. Koruyucu veya tedavi edici damlalar kullanılabilir,güneş ve bilinen allerjenlerden uzak durulmalıdır.

Daha sıklıkla bahar aylarında ortaya çıkan ve saman nezlesi gibi isimlerde alan bu hastalığa Alerjik Konjonktivit denir.Her iki gözü de etkiler ve polenler gibi alerjiye neden olan bir maddeye gösterilen tepkidir. Alerji yapan maddelere bir tepki olarak, vücudunuz immünoglobülin E (IgE) denilen bir antikor üretir. Bu antikor gözlerinizin ve hava yollarınızın mukoz tabakasında bulunan ve mast hücreleri olarak adlandırılan özel hücreleri, histaminler de dahil olmak üzere, iltihaplı maddeleri serbest bırakmaları için tetikler. Vücudunuzun histamini serbest bırakması kırmızı ya da pembe renk almış gözler de dahil olmak üzere çok sayıdaki alerji belirtilerini üretebilir.

     kırmızı göz          polenler

 

Oküler Alerji Türleri

Mevsimsel Alerjik Konjonktivit

 

Bu iki alerji tipi aynı gurupta toplanabilir. Her iki tipte de havada bulunan spesifik bir etkene karşı alerji gelişmektedir. Mevsimsel alerjik kojunktivit en sık rastlanan allerjik göz hastalığıdır. Tüm alerjik konjunktivit olgularının yaklaşık olarak yarısı bu guruptandır. Burada etken sıklıkla polenlerdir. İki taraflı göz yaşarması, kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklık görülür. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, görme normaldir. Sıklıkla burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi alerjik rinit bulguları da eşlik eder. Mevsimsel alerjilerden korunmak için, özellikle bahar aylarında ortaya çıkan ağaç ve bitki polenlerinden uzak kalınmalıdır. Kronik olarak oküler (göz) alerjisi tanısı konmuş hastalar, doktor reçetesiyle alerji daha başlamadan göz alerji damlalarından kullanmalıdırlar.

Perenyal Alerjik Konjonktivit

 

Pereniyal yani uzun süreli alerjik konjunktivit yıl boyunca mevcuttur ve bu tipten başlıca ev tozu ve hayvan atıkları sorumludur. Bu tip daha az yaygın olup genellikle mevsimsel tipten daha az şiddetli biçimde ortaya çıkar.

Vernal Keratokonjonktivit

 

Çocuk ve genç erişkinleri etkileyen nadir görülen bir alerjik konjunktivit tipidir. Ilık ve kuru iklimli bölgelerde daha sık ve şiddetli görülür. Ortaya çıkışı genellikle 5 yaşından sonradır ve genellikle ergenlik çağına gelindiğinde hastalık sonlanmaktadır. Hastalığın süresi nadiren 5-10 yılı geçer. Tipik olarak mevsimseldir ve
ilkbaharın başından sonbahara kadar genellikle çocuklarda ve özellikle erkek çocuklarda görülür. %75’inde astım, atopik egzema veya alerjik rinitle birliktedir. Palpebral ve limbal formlarda Şiddetli kaşıntı, aşırı hiperemi, yaşarma, fotofobi yapışkan mukus sekresyonu pitozis korneal ülserler, %4-6 kalıcı görsel değişiklik Vernal konjonktivitin belirtileridir.

Dev Papiller Konjonktivit

 

Bu hastalık kontakt lensler, kontakt lens temizlik veya bakım ürünlerine karşı gelişebilir. Üst kapağın altını döşeyen konjunktivada papilla denen kabarıklıklar mevcuttur. Hastalar kontakt lens taktıklarında rahatsız olduklarından yakınırlar. Bazen göz protezleri ve göze konulan dikişler de bu tabloyu oluşturabilmektedir. Tedavisinde bu tabloya yol açan etken ortadan kaldırılmalı ve alerjiyi önleyici ilaçlar kullanılmalıdır.
Bazen göze kullanılan ilaçlara, bu ilaçlar içerisindeki koruyucu maddelere veya kozmetik maddelere karşı gözde alerjik reaksiyon meydana gelebilmektedir. Topikal antihistaminikler / mast hücre stabilizatörleri kullanılarak tedavi edilebilir.

Atopik Keratokonjonktivit

 

Körlük riskinin en fazla görüldüğü alerjik konjunktivit formudur. Nadir olarak ve gençlerde görülür. Yirmili yaşlar civarında başlar ve uzun yıllar devam eder. Atopi kişinin alerjik bozukluk geliştir¬mesine yol açan kalıtımsal ve yapısal bir özelliktir. Bu konjunktivit tipi astım, rinit, atopik dermatit, besin allerjisi gibi atopi belirtileri gösteren kişilerde görülür. Göz bulguları genellikle diğer atopik bulguların ortaya çıkmasından bir kaç yıl sonra gelişir ve vernal keratokonjunktivite benzer şekildedir. Göz kapakları sıklıkla tutulmuştur. Kapak cildi kızarık, kalınlaşmış ve pul pul olmuştur. Kirpik dibi iltihabına sık olarak rastlanmaktadır. Kapak iç kısımlarında yapışıklıklar, gözün kornea tabakasında anormal damarlanmalar, katarakt görülebilir.

Alerjik Konjonktivit hastalarının şikayetleri nelerdir?

En sık görülen semptom kaşıntıdır. Bunun yanında kızarıklık, göz yaşarması, göz kapağı şişkinliği ve kemozis(ödem) görülür.

Alerjik Konjonktivit nedenleri nelerdir?

Alerjenlerin bulunduğu ortamlarda kalmaktır. Mevsimsel alerjenler, baharda ortaya çıkan ağaç polenlerini, yazın büyüyen çimenleri ve yaz sonu ve sonbahar başında yabani otlara bağlı reaksiyonları kapsar. Bunun yanında ev kenelerini, çeşitli küfleri ve hayvan tüylerini kapsayan perenyal alerjenlerle temas etmek alerjinin başlıca nedenleridir. Coğrafi konum önemli bir faktördür.

Alerjik Konjonktivit tanısı nasıl konulur?

Tanı genellikle klinik bulgu ve belirtilerle konur. Hastaların %70’inde kişisel veya ailesel alerji öyküsü vardır. Kaşıntı, sulanma, irritasyon, batma, (kızarıklık)hiperemi, kapak ödemi olan hastalara oküler alerji teşhisi konur. Zor bir yöntem olsada laboratuvar testleri ile konjonktiva kazıntılarında Eozinofiller ve IgE miktarlarına bakılarak tanı konulur. (Mevsimsel alerjilerde gerek yoktur)

Alerjik Konjonktivit nasıl tedavi edilir?

 

 • Farmakolojik olmayan tedavi;

 

Alerjenden kaçınılması, alerjenin fiziksel yollarla ortamdan uzaklaştırılması (suni gözyaşları), soğuk kompres uygulamak.

 

 • Farmakolojik tedavi;

 

Antihistaminikler, vazokonstriktörler, mast hücre stabilizatörleri, NSAİİ’lar ve Kortikosteroidler kullanmak. (Doktor reçetesiyle)

Previous Behçet Hastalığı
Next İ-Lasik Nedir?

About author

You might also like

Göz Seğirmesi

Göz Seğirmesinin Nedenleri Nelerdir? Göz seğirmesi göz kaslarının istemsiz kasılması (spazmı) sonucu olur. Göz seğirmesinin en sık sebepleri yorgunluk, stres, kafeinli içeceklerin sık tüketilmesi ve bazen de göz kapaklarındaki iltihaplanmalardır.

Göz Sağlığı 0 Comments

Keratoplasti (Kornea Nakli)

Kornea Nakli Ne Demektir ? ( Keratoplasti ) Kornea nakli, şeffaflığını yitirmiş ya da şekli bozulmuş kornea dokusunun çıkarılarak yerine ölüden alınan sağlıklı kornea dokusunun yerleştirilmesi ameliyatıdır. Göz nakli halk

Karın Gözlere Zararları!

En hassas vücut yapılarından olan gözlerimizi kardan korumak için yapmamız gerekenler, hepimizin bilmesi gereken kurallardan biridir. Kış mevsimini en yoğun hissettiğimiz şu günlerde ülkenin dört bir yanını beyaz örtü kaplamış

3 Comments

 1. Özlem Acar Koşar
  Aralık 12, 21:09 Reply
  Özellikle baharla beraber başlayan göz kaşınmasının çaresini bulamadı doktorlar, hepsi ilaç vererek gönderiyorlar, artık dayanılmaz oluyor bahar allerjisi, bir çare bulan hekimimiz yardımcı olabilirse çok sevinirim, muayeneye hemen koşa koşa giderim gerçekten..teşekkürler.
 2. kedi maması
  Kasım 02, 22:45 Reply
  güzel bir yazı olmuş aynı yazıyı kediler içinde düşünebilirmiyiz acaba, kedilerde baharda göz alerjisi olurmu nasıl önlem alabilriz?

Leave a Reply